reklama

Tá sobota, to bol veru deň...

A máme po chlebe, teda po voľbách. Víťazstvo SMERu nikoho nezaskočilo, možno len zvyšné percentuálne výsledky ostatných strán trošíčku prekvapili. Niektorí očakávali viac, niektorí menej – ale Róbert nesklamal. Tak tu budeme mať 4 ročnú nezlepencovú vládu jednej strany /nepredpokladám nejaké predčasné voľby, lebo istoty sú istoty/. Mám to rozobrať politologicky? Dobrý politológ nikdy svoj názor v skutočnosti nepovie, len skonštatuje situáciu. Ale skutočné prečo? Lebo ... Lebo ĽUD rozhodol. Teda väčšina z ľudu rozhodla. A kto sa ako rozhodoval?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Tento rok som sa odhodlala vyskúšať, aké je to sedieť v okrskovej volebnej komisií. Zastupovala som stranu, ktorá ma ideologicky aj programovo zaujala. Verím v jej ideály a programové zameranie, ale... otompotom...Kto z občanov u nás volí... Sme malá obec / cca. 1000 obyvateľov/ a poznala som skoro všetkých voličov. Takže priemerná obec – ktorej výsledky v podstate kopírovali skoro všetky ostatné volebné okrsky /ak nepočítam juh Slovenska/. Účasť bola cca. 67%. Pomerne vysoká účasť prekvapila, obvykle sa účasť pohybovala v rozmedzí 30 – 40%. Najdisciplinovanejšími voličmi boli dôchodcovia. Nečudujme sa. V predchádzajúcom režime boli naučení pravidelne chodiť voliť, aj keď volili v podstate len jednu stranu. Kto nechcel zbytočné problémy, išiel voliť. Zvyk je zvyk – podotýkam dobrý zvyk. Ďalej sa tam vyskytlo pár prvovoličov so svojimi rodičmi / generácia v rozmedzí 40 – 55 rokov/, pre ktorých sú prvoradé ISTOTY. A prvovoliči volili poväčšine to, čo mamatata povedali. Skupina „rodičov“ prichádzala k urnám pomerne často s túžbou po konečne stabilnej vláde, ktorá sa o nich postará /aj porozmýšľa namiesto nich/. Generácia narodená v 70tych rokoch sa objavila zriedka. Neoslovil ich rodičmi a starými rodičmi milovaný Róbert, ani novovzniknuté strany a dôveru v pravicu akosi stratili. Účasť mojej generácie – detí 80tych rokov bola o trochu väčšia ako predchádzajúca . Snáď v dôsledku ich väčšej aktivity na internete a získavania informácií aj iným spôsobom ako z našich nezávislých médií . Väčšia znamená cca. 25 – 30 ľudí. Nebudem rozpisovať konkrétne výsledky – stačí len jeden - 71 % SMER. Dosť ma zarazila aj neinformovanosť a nezodpovednosť niektorých členov volebnej komisie ohľadom počítania hlasov. Niektorí nerozumeli tomu, čo je neplatný hlas alebo prehliadali správny počet preferenčných hlasov. Brožúrky si zrejme ani neprečítali, dokonca niektorí ani nevedeli, akú stranu zastupujú. Hlavné je, že už roky rokúce sedia vo volebných komisiách... Takže ak si predstavím, že v niektorých komisiách nemali pedanta typu JA, tak ... napríklad preferenčný hlas hore-dolu . Alebo započítané už zložené koalície v jednej obálke...Stáva sa. Babka chcela byť dobrá a dopriať aj KDH aj SMERu. Niektorým sa podarilo nasúkať do obálky aj päť kandidátok. Mám pred očami staručkého 85-ročného starčeka, ktorý trasľavými rukami dával preplnenú obálku do urny... horko-ťažko ju tam prepchal... Bolo mi ho ľúto, pomaličky prešiel od domu ten dlhočizný 1 km, len aby si splnil svoju povinnosť ... Je po voľbách... Predseda SMERu je šťastný... s fľaškou coly v ruke.Apropo... všimli ste si pre zábere, keď pána predsedu vyhadzujú jeho straníci na rukách do vzduchu, čo má pán predseda SMERu v ruke? Áno,... colu.

Jana Ďuricová

Jana Ďuricová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človečica s ľudsky neľudským pohľadom na súčasný svet a to, čo sa v ňom deje... Zoznam autorových rubrík:  Po cestách necestáchPolitikaLen tak

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu