Rozprávková Morava – Šternberk a Bouzov

Autor: Jana Ďuricová | 22.10.2013 o 17:03 | (upravené 22.10.2013 o 17:50) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1025x

Olomoucký  kraj ukrýva množstvo zaujímavých miest a historických pamiatok.  Deficit kultúry ma donútil hľadať niečo zaujímavé, niečo čo nie je tak ďaleko. Ako malá som mala rada rozprávky o Fantaghiro, tak môj výber padol práve na hrad Bouzov a neďaleký Šternberk.

Výlet sme si naplánovali začiatkom septembra na dva dni. Prvý deň sme si užili v Šternberku, kde sme sa aj ubytovali a druhý deň v Bouzove.  Mestečko Šternberk sa nachádza na Strednej Morave v Olomouckom kraji a v roku 2008 bolo ocenené ako Historické mesto roku 2008. Ubytovanie sme si zarezervovali vopred - na stránke mesta, ale i stránke hradu sú informácie a odkazy na rôzne hotely a penzióny. Ceny v hoteloch a penziónoch sú primerané, takže nemusíte čakať a vyhľadávať žiadne extra zľavené pobyty. A my sme si takto našli príjemný romantický hotelík hneď v podhradí.

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk, mesto Šternberk

Mesto Šternberk- pred pretekami

Šternberk je okúzľujúce mestečko s bohatou históriu a množstvom historických pamiatok. V historickom centre mesta sa nachádza rovnomenný hrad Šternberk, ale i veľkolepý Chrám zvestovania Panny Márie a bývalý barokový augustiánsky kláštor. V centre objavíte aj Múzeum hodín - Expozíciu času. V meste sa často konajú rôzne kultúrne akcie. My sme si víkend naplánovali v čase, keď sa konali historické preteky automobilov na šterbernskej trati pod názvom Ecce Homo. Preteky sa uskutočňujú pravidelne a nie je to zážitok len pre motoristických nadšencov, ale pre všetkých - malých či veľkých a dokonca aj ženy. Zároveň boli v Šternberku a Bouzove Dni európskeho dedičstva, takže naše putovanie časom a históriou bolo zaujímavejšie a obohatené o rôzne sprievodné akcie. Väčšina českých a moravských hradov je veľmi dobre udržiavaná a bohatá na rôzne historické zbierky a predmety, preto oplatí sa vidieť všetky prehliadkové okruhy. Národný památkový ústav Českej republiky sa často zúčastňuje aukcií v zahraničí a vykupuje nábytok a iné predmety od pôvodných majiteľov hradov a zámkov (čo ešte stačili pred ich odobratím odniesť).

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Kláštor

Kláštor v Šternberku

Na Ecce Homo

Mesto Šternberk - centrum a historické vozidlá pripravené na preteky

Na Ecce Homo

Mesto Šternberk- pred pretekami

Hrad Šternberk - pôvodne obranné stredoveké sídlo založil v 13. storočí šľachtic zo starého českého rodu  - Zděslav z Chlumce a zo Šternberku. V 16. storočí bol hrad rekonštruovaný v renesančnom štýle. História hradu je spojená s rodom Šternberkov a pohnutými dejinami Českého kráľovstva.  Okolo roku 1699 kúpil hrad knieža Ján Adam Ondrej z Lichtenštajnska a Lichtenštajnovci mali hrad v dŕžave do roku 1945. Generálna rekonštrukcia prebehla až v roku 1886 v duchu romantického historizmu.

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Chrám Zvestovania Panny Márie a augustiniánsky kláštor - prehliadka priestorov kláštora a chrámu bola skvelá vďaka oduševnenému sprievodcovi, ktorý nám okrem iného zahral na rôzne dobové nástroje. Keď spustil v chráme na organe Bacha - všetci sme len tíško a očarene vychutnávali pohľad z výšky na veľkolepý chrám.

Kláštor

Kláštor a expozícia času

Expozícia času

Bouzov - hrad Bouzov je súčasťou obce Bouzov vzdialenej od Šternberku cca. 40 kilometrov.

Bouzov

Bouzov - z hlavnej cesty...

Už z hlavnej cesty pred obcou vás uchváti pohľad na neskutočný hrad. Možno pôsobí trošku gýčovite, ale je jednoducho nádherný. Je miestom častého natáčania rozprávok - napr. Fantaghiro, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, a veľa ďalších.

Bouzov

Bouzov - hospodárska budova v parku

Bouzov

Bouzov - pohľad na hrad a dolnú vstupnú bránu

Na Bouzove

Hrad je obklopený krásnym parkom, a túlať sa tu môžete dlhé hodiny. Na hrade je možné si pozrieť viaceré prehliadkové okruhy a výstavy. Počas Dní európskeho dedičstva prebiehali rôzne akcie, tak sme si pozreli všetky okruhy obohatené o ďalšie tajné miesta a miestnosti, ktoré obvykle bývajú pred verejnosťou uzavreté.

Bouzov

Nádvorie hradu Bouzov

Nádvorie Bouzov

Draci na Bouzove

Drakobijci na Bouzove - jediný mini okruh, kde sa dalo fotiť

Nádvorie Bouzov

Romantický hrad bol založený na prelome 13. a 14. storočia. Do roku 1696 ho vlastnili rôzne české a moravské šľachtické rody, potom ho kúpil Rad nemeckých rytierov. Od roku 1945 sa stal majetkom štátu. Súčasnú podobu získal po prestavbe na konci 19. a začiatkom 20. storočia.

Bouzov

Ešte aj to počasie nám tak gýčovito vyšlo...

Nádvorie Bouzov

A ešte k hame pape - nuž  naši blízki susedia sú predbežne zatiaľ na tom stále lepšie ako u nás (a sviečková s pivečkom nikdy nesklame ).

Draci na Bouzove

Bububububu....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?