Na ceste za Draculom

Autor: Jana Ďuricová | 9.10.2013 o 20:27 | (upravené 10.10.2013 o 11:04) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  939x

Rumunsko - krajina, ktorú si spájam s tmavými transylvánskymi lesmi, mocnými Valachmi a Ceausescom. Ale predovšetkým s Draculom a vampírizmom. Nakoľko doteraz existujú určité predsudky voči cestovaniu po tejto krásnej a blízkej krajine, rozhodla som sa pred rokom absolvovať spolu s mojou polovičkou šesťdňový autobusový zájazd po tajomných zákutiach Transylvánie a jej historických pamiatkach. Nabudúce už určite nebudem mať obavy cestovať po Rumunsku autom a preskúmať iné zaujímavé miesta bez služieb uponáhľaného sprievodcu...

Nechcem robiť reklamu cestovným agentúram, ktoré robia podobné zájazdy do Rumunska, ale určite to bol super zážitok. Až teda na pár nedostatkov  - napr. nepohodlné cestovanie v autobuse, ktorý bol vhodný skôr na školský výlet s deťmi ako zájazd s dospelými, a to občas obmedzujúce "máte dve hodiny".

Hneď na začiatku našej cesty sme samozrejme mali "pozitívnu skúsenosť" s bratislavskými taxikármi na hlavnej stanici, keď nás cesta na Trnavské mýto vyšla 15 EUR. Nuž...

V noci sme s ďalšími účastníkmi zájazdu vyštartovali z BA a ráno nás už vítali rumunské lesy a nekonečné serpentíny. V prvý deň sme absolvovali prehliadku mesta Cluj-Napoca, teda Kluž, soľnej jaskyne v Turde a večer sme si spravili kultúrnu (rozumej barovú) prehliadku v meste Targu - Mures. Ďaľšie dni sme spoznávali Brašov, Sibiu, Sighisoara, Sinaiu, hrad Bran a hrad Hunedoara.  Ale pekne postupne k jednotlivým miestam.

Cluj-Napoca (Kluž) je centrom historickej časti Sedmohradsko. Príjemné mesto, dýchajúce históriou a plné zaujímavých pamiatok, je rodiskom uhorského kráľa Mateja Korvína. V Kluži sa nachádza i jeho rodný dom. Reštaurácie tu majú príjemné a pivko dobré. Ozaj v Rumunsku majú skvelé služby za veľmi priaznivé ceny, tak sa tam každý účastník zájazdu cíti ako kráľ.

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca (inak aj Kluž alebo Koložvár)

Cluj-Napoca

Sighisoara je nádherné starobylé mesto známe tým, že sa tu narodil Vlad Tepeš. Legendy o Vladovi Narážačovi boli inšpiráciou pre slávny román o Draculovi. Historické centrum Sighisoary je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu stredoveký hrad, starobylá hodinová veža s orlojom, rôzne kostolíky. Vstupné do jednotlivých pamiatok je max. do 2 EUR. V Draculovom rodnom dome prevádzkujú v súčasnosti reštauráciu, v ktorej sa je možné chutne napapať aj napriek množstvu hostí a turistov. Ale žiadne rezne a podobne. Odporúčam určite vyskúšať domácu kuchyňu  - nielen v Sighisoare, ale i v iných mestách. Skušali sme čevapčiči, rôzne kapustné záviny (koložvárska kapusta), divinu na rôzne spôsoby, či domáce dezerty - všetko bolo vynikajúce aj s milou, ochotnou obsluhou. Až to bolo udivujúce, na rôznych miestach sa naozaj dobre (a veľa) najesť s priateľskou obsluhou, a neutrpieť pri tom peňaženkový šok.

Sighisoara

Sighisoara - pohľad na Hodinovú vežu

Sighisoara

Draculov rodný dom s reštauráciou a obraz Draculu v reštaurácií

Sighisoara

U Draculu

Tanier u Draculu

Brasov

Brašov - mesto sa nádherným historickým centrom a pamiatkami ako sú Čierna katedrála či mestská radnica s múzeom. V meste sa nachádza jedna z najužších uličiek na svete - Strada sforii (široká 130 cm). V meste objavíte nádherné romantické zákutia, štýlové reštaurácie, príjemné terasy s dobrým pivkom, ale i lanovku na kopec s aláhollyvúúúdskym postaveným názvom mesta.

Brasov

Mesto Brašov

Brasov

Hama-papa v Brašove - divočák po rumunsky

Hama - papa v Brasove

Neďaleko od Brašova leží hrad Bran - svetoznámy Draculov hrad, ktorý bol podľa povesti sídlo Vlada Narážača Tepeša. Okolie hradu tvorí krásna záhrada s tajomnými zákutiami. Cesta k hradu je obkolesená stánkami so suvenírmi, kde zaručene nájdete aj Draculov mliečny zub...   Bran je krásne miesto, ale jeho návštevu dokážu pokaziť davy turistov, ktoré si doslova šlapú po ... všetkom...

Hrad Bran

Hrad Bran

Hrad Bran

Hrad Bran - nádvorie

Hrad Bran - nádvorie

Sibiu - je ďalšie sedmohradské historické mesto, v minulosti obývané prevažne nemeckými rodinami. V roku 2007 sa stalo Európskym mesto kultúry. Charakteristickým pre Sibiu je železný most -  Most klamárov, ku ktorému sa viažu rôzne legendy a strechy domov so zvláštnymi výklenkami tzv. "očami Sibiu".

Sibiu

Mesto Sibiu s jeho typickými "očami" a most klamárov

Sibiu - most klamárov

Sinaia - leží v krásnej horskej oblasti. Je nazývaná aj perlou Karpát. Dominantou mesta je zámok Peleš, ktorý patrí so svojimi cennými zbierkami medzi najvýznamnejšie rumunské múzea. Zámok je naozaj nádherný, pompézny,  miestami pôsobí gyčovitým, prezdobeným dojmom. Pri prehliadke stojí v každej miestnosti ochrankár, nakoľko aj steny sú pokryté zlatom či drahými gobelínmi, nehovoriac o ostatných vzácnych predmetoch.

Poslednou zástavkou pred odchodom na Slovensko bolo mesto Hunedoara s rovnomenným, úchvatným gotickým hradom. Vo svojom najvýznamnejšom období patril rodu Hunyadovcov. Za svoje hlavné sídlo ho považoval aj uhorský kráľ Matej Korvín (tiež Huňady). Traduje sa, že pár rokov strávil na hrade vo väzení aj Vlad Tepeš. Na hrade sme mali možnosť prezliecť sa do stredovekých kostýmov, čo sme samozrejme s mojou polovičkou využili a stali sa tak objektmi fotoaparátov japonských turistov.

Sinaia - zámok Peleš

Zámok Peleš - Sinaia

Hrad Hunedoara

Hrad Hunedoara

Hrad Hunedoara

Posledná foto je bodkou za výletom do Rumunska. Samozrejme aj toto je Rumunsko. Hunedoara už nebolo honosným, historickým mestom ako predchádzajúce mestá, skôr malým, špinavším mestečkom. Transylvánia je nádhernou oblasťou s impozantnými horami a historickými pamiatkami. Prekvapila ma čistota veľkých miest ako Sibiu a Brašov. Človek nevidel na ulici ani jediný cigaretový ohorok... Ale v Hunedoare i Turde  sme sa stretli aj s typickými špinavými túlavými psami...

Túlavý havo

Túlavý havo v Turde

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?