Hlboko v Hlubokej

Autor: Jana Ďuricová | 10.10.2013 o 14:39 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  746x

Občas nás popadne chuť stráviť víkend alebo sviatky kultúrne a mimo domova. Tohtoročné veľkonočné sviatky sme sa rozhodli vyraziť k susedom do ČR do Hlubokej nad Vltavou. Áno, nie je to nič mimoriadne - žiadna exotika či erotika... Ale aj takáto minidovolenka pomôže človeku trochu vyvetrať hlavu a zabudnúť na každodenné starosti.

Mesto Hluboká nad Vltavou leží v Juhočeskom kraji, neďaleko Českých Budějovíc a rozprestiera sa na oboch brehoch rieky Vltavy. Známe je predovšetkým svojim rozprávkovým zámkom, ktorý dominuje celému mestečku. Ale nie je to len zámok, ktorý láka turistov. Mesto je obklopené desiatkami rybníkov, lesmi a lúkami, ktoré ponúkajú bohaté športové vyžitie - či už je to golfové ihrisko, jazda na koni a podobne. Bratia Češi vedia ako pritiahnuť turistov a ponúknuť im to najlepšie... Hold, kto umí...

Hluboká nad Vltavou - námestie

Hluboká nad Vltavou - pohľad na námestie

Hluboká nad Vltavou - námestie

Ubytovali sme sa v príjemnom hoteli na námestí v centre Hlubokej (cez zľavové portály sa dajú nájsť zaujímavé ponuky, prípadne využívam občas zľavy cez booking.com), vybalili sa a hľadali, čo a kde zhutať pred snorením po meste. Pred štartom z domova si vždy naštudujem okolie - pamiatky, podujatia, atrakcie a zaujímavé reštaurácie, kde nedostať len rezeň alebo vyprážaný syr s hranolkami. Na námestí je hneď zopár štýlových reštaurácií, aj s ponukou domácich špecialít. Svoju reštauráciu tu ma aj sieť reštaurácií Švejk, ktoré nájdete aj v iných českých mestách. Napapáte sa  vždy ako od maminky. V centre objavíte aj reštauráciu Solidní šance, ktorá nepretržite funguje už od roku 1692 a naozaj jej návštevu neoľutujete.

Zámok Hluboká nad Vltavou

Zámok Hluboká

Reštaurácia Solídni šance

Reštaurácia Solidní šance a hama-papa v nej

Hama-papa

Tohtoročné veľkonočné počasie sa nenieslo v duchu jari, skôr v duchu zimných prázdnin. Prvé dva dni nám zasvietilo aj slniečko a posledný deň nasnežilo viac ako na Štedrý deň. V Hlubokej sa aj v zimnom období dá vidieť nádherný zámok Hluboká,  zoologická záhrada, pri ktorej je vybudovaný lovecký zámoček Ohrada, Alšova jihočeská galéria a galéria Knížecí Dvur. V lete sa je možné vyblázniť na všemožných športových aktivitách.

Zámok Hluboká nad Vltavou

Zámok Hluboká nad Vltavou

Zámok Hluboká nad Vltavou

História mesta je spojená s kráľovským hradom Hluboká nad Vltavou, ktorý bol postupne prestavaný na renesančný zámok. Od roku 1661 do roku 1947 patril zámok rodu Schwarzenbergovcov (rodine „spíciho knížete" ), ktorí ho koncom 19. storočia prestavali do súčasnej podoby podľa vzoru anglického Windsoru. Interiér zámku je očarujúci s bohatými umeleckými zbierkami,  so zámkom susedí aj Alšova jihočeská galerie s expozíciu gotického umenia, holandských umelcov zo 17. storočia a výstavou českého moderného umenia.

Alšova jihočeská galéria

Alšova jihočeská galéria

Alšova jihočeská galéria

Znak rodu Schwarzenberg

ZOO v Hlubokej patrí medzi najmenšie zoologické záhrady v Českej republike. Z mesta sa k nej dostanete príjemnou 1,5 kilometrovou prechádzkou okolo rozľahlého rybníka. Pri ZOO sa nachádza aj lovecký zámoček Ohrada,  v ktorom je umiestené lesnícke a poľovnícke múzeum. Nezabudnuteľné sú aj večerné prechádzky romantickými uličkami Hlubokej.

Zoo v Hlbokej

Zoo v Hlubokej nad Vltavou

Zoo v Hlbok

Lovecký zámoček Ohrada

Lovecký zámoček Ohrada

Po ceste domov sme sa zastavili v Múzeu historických vozidiel v Pořežanoch a v Telči. Pořežany je malá obec neďaleko Hlubokej nad Vltavou. Je to súkromné múzeum, ktoré bolo pre verejnosť otvorené v roku 2000. Budova je trojposchodová a je tu doslova všetko - od starých hračiek, šijacích strojov, písacích strojov, cez motorky, automobily, poľnohospodárske stroje až po historické kočiare. Majiteľ múzea je starší, príjemný pán, ktorý sa celý život venoval zberateľstvu týchto predmetov a každý jeden predmet v múzeu je originál. Aj napriek tomu, že bola veľkonočná nedeľa, múzeum bolo otvorené, stačilo len zazvoniť. V ten deň sme boli asi aj jediní turisti, nakoľko ráno nasnežili 20 centimetrov snehu.

Muzeum historických vozidiel

Múzeum historických vozidiel Pořežany

Muzeum historických vozidiel

Muzeum historických vozidiel

Telč. Tak sem sa určite ešte niekedy vyberieme. Rozprávkové mestečko s hradom ponúka toho naozaj veľa. Jednoducho mi padla sánka po príchode na námestie s rozprávkovými domčekmi. Kukli sme zámok a leteli domov, nakoľko Perinbabu postihol ďalší snehový záchvat.

Telč

Telč - námestie

Telč

Telč - pohľad zo zámku

Telč - pohľad z hradu

Telč

Telč - vchod do zámku

Telč vchod do zámku

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?