Rozprávková Morava – Šternberk a Bouzov

Autor: Jana Ďuricová | 22.10.2013 o 17:03 | (upravené 22.10.2013 o 17:50) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1075x

Olomoucký  kraj ukrýva množstvo zaujímavých miest a historických pamiatok.  Deficit kultúry ma donútil hľadať niečo zaujímavé, niečo čo nie je tak ďaleko. Ako malá som mala rada rozprávky o Fantaghiro, tak môj výber padol práve na hrad Bouzov a neďaleký Šternberk.

Výlet sme si naplánovali začiatkom septembra na dva dni. Prvý deň sme si užili v Šternberku, kde sme sa aj ubytovali a druhý deň v Bouzove.  Mestečko Šternberk sa nachádza na Strednej Morave v Olomouckom kraji a v roku 2008 bolo ocenené ako Historické mesto roku 2008. Ubytovanie sme si zarezervovali vopred - na stránke mesta, ale i stránke hradu sú informácie a odkazy na rôzne hotely a penzióny. Ceny v hoteloch a penziónoch sú primerané, takže nemusíte čakať a vyhľadávať žiadne extra zľavené pobyty. A my sme si takto našli príjemný romantický hotelík hneď v podhradí.

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk, mesto Šternberk

Mesto Šternberk- pred pretekami

Šternberk je okúzľujúce mestečko s bohatou históriu a množstvom historických pamiatok. V historickom centre mesta sa nachádza rovnomenný hrad Šternberk, ale i veľkolepý Chrám zvestovania Panny Márie a bývalý barokový augustiánsky kláštor. V centre objavíte aj Múzeum hodín - Expozíciu času. V meste sa často konajú rôzne kultúrne akcie. My sme si víkend naplánovali v čase, keď sa konali historické preteky automobilov na šterbernskej trati pod názvom Ecce Homo. Preteky sa uskutočňujú pravidelne a nie je to zážitok len pre motoristických nadšencov, ale pre všetkých - malých či veľkých a dokonca aj ženy. Zároveň boli v Šternberku a Bouzove Dni európskeho dedičstva, takže naše putovanie časom a históriou bolo zaujímavejšie a obohatené o rôzne sprievodné akcie. Väčšina českých a moravských hradov je veľmi dobre udržiavaná a bohatá na rôzne historické zbierky a predmety, preto oplatí sa vidieť všetky prehliadkové okruhy. Národný památkový ústav Českej republiky sa často zúčastňuje aukcií v zahraničí a vykupuje nábytok a iné predmety od pôvodných majiteľov hradov a zámkov (čo ešte stačili pred ich odobratím odniesť).

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Kláštor

Kláštor v Šternberku

Na Ecce Homo

Mesto Šternberk - centrum a historické vozidlá pripravené na preteky

Na Ecce Homo

Mesto Šternberk- pred pretekami

Hrad Šternberk - pôvodne obranné stredoveké sídlo založil v 13. storočí šľachtic zo starého českého rodu  - Zděslav z Chlumce a zo Šternberku. V 16. storočí bol hrad rekonštruovaný v renesančnom štýle. História hradu je spojená s rodom Šternberkov a pohnutými dejinami Českého kráľovstva.  Okolo roku 1699 kúpil hrad knieža Ján Adam Ondrej z Lichtenštajnska a Lichtenštajnovci mali hrad v dŕžave do roku 1945. Generálna rekonštrukcia prebehla až v roku 1886 v duchu romantického historizmu.

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Chrám Zvestovania Panny Márie a augustiniánsky kláštor - prehliadka priestorov kláštora a chrámu bola skvelá vďaka oduševnenému sprievodcovi, ktorý nám okrem iného zahral na rôzne dobové nástroje. Keď spustil v chráme na organe Bacha - všetci sme len tíško a očarene vychutnávali pohľad z výšky na veľkolepý chrám.

Kláštor

Kláštor a expozícia času

Expozícia času

Bouzov - hrad Bouzov je súčasťou obce Bouzov vzdialenej od Šternberku cca. 40 kilometrov.

Bouzov

Bouzov - z hlavnej cesty...

Už z hlavnej cesty pred obcou vás uchváti pohľad na neskutočný hrad. Možno pôsobí trošku gýčovite, ale je jednoducho nádherný. Je miestom častého natáčania rozprávok - napr. Fantaghiro, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, a veľa ďalších.

Bouzov

Bouzov - hospodárska budova v parku

Bouzov

Bouzov - pohľad na hrad a dolnú vstupnú bránu

Na Bouzove

Hrad je obklopený krásnym parkom, a túlať sa tu môžete dlhé hodiny. Na hrade je možné si pozrieť viaceré prehliadkové okruhy a výstavy. Počas Dní európskeho dedičstva prebiehali rôzne akcie, tak sme si pozreli všetky okruhy obohatené o ďalšie tajné miesta a miestnosti, ktoré obvykle bývajú pred verejnosťou uzavreté.

Bouzov

Nádvorie hradu Bouzov

Nádvorie Bouzov

Draci na Bouzove

Drakobijci na Bouzove - jediný mini okruh, kde sa dalo fotiť

Nádvorie Bouzov

Romantický hrad bol založený na prelome 13. a 14. storočia. Do roku 1696 ho vlastnili rôzne české a moravské šľachtické rody, potom ho kúpil Rad nemeckých rytierov. Od roku 1945 sa stal majetkom štátu. Súčasnú podobu získal po prestavbe na konci 19. a začiatkom 20. storočia.

Bouzov

Ešte aj to počasie nám tak gýčovito vyšlo...

Nádvorie Bouzov

A ešte k hame pape - nuž  naši blízki susedia sú predbežne zatiaľ na tom stále lepšie ako u nás (a sviečková s pivečkom nikdy nesklame ).

Draci na Bouzove

Bububububu....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?